Reostatenlaboratorium werkt huidige regeling met een reostaat. Huidige regeling door reostaat

Lesdoelen:

  1. Leer de leerlingen hoe ze de weerstand van een geleider kunnen bepalen met behulp van de wet van Ohm.
  2. Leer een reostaat gebruiken om de stroom in een elektrisch circuit te regelen.
  3. Ontwikkel het vermogen om te verzamelen elektrische circuits Meet de stroom en spanning erin met behulp van een ampèremeter en een voltmeter.
  4. Veiligheidsmaatregelen.

Apparatuur:

  • Voeding, testgeleiders, schuifweerstand, ampèremeter, voltmeter, sleutel, aansluitdraden.
  • Computers – 12.
  • Laptops – 2.
  • Projector – 1.
  • Scherm.
  • Elektronische multimediakaarten (bronnen afkomstig van internet):
    1. Schuifweerstand – Bijlage 1 ;
    2. De wet van Ohm – Bijlage 2 ;
    3. Geleiderweerstandstest – Bijlage 3 .

Lesplan:

  1. Org. Moment.
  2. Veiligheidsmaatregelen.
  3. Ik herinner je aan de basiselementen van een elektrisch circuit en introduceer een reostaat (Slider-reostaat).
  4. We herhalen de wet van Ohm - ik laat de dia op het scherm staan ​​​​(de wet van Ohm). Ik gebruik een projector en scherm.
  5. We maken notebooks klaar voor tests en laboratoriumwerk om laboratoriumresultaten vast te leggen (datum, laboratorium werk nr. 5, nr. 6, naam van laboratoriumwerk, doel van het werk, instrumenten en materialen, tabel voor het meten van experimentele resultaten).
  6. Wij voeren laboratoriumwerk nr. 5, 6 uit.

Lesvoortgang

I. Org-moment (2 minuten).

II. Veiligheidsmaatregelen (2 minuten).

III. Voorbereiding van een controleboekje voor het vastleggen van metingen van laboratoriumwerk nr. 5.

Ik voer twee laboratoriumwerkzaamheden uit in één les. In eerder laboratoriumwerk (nr. 3 en nr. 4) hadden de leerlingen al geleerd hoe ze ampèremeters en voltmeters moesten gebruiken, de regels ontdekten om ze in een circuit op te nemen en de prijs bepaalden voor het delen van een ampèremeter en een voltmeter. Maar toch is het opnieuw nodig om studenten aan de veiligheidsregels te herinneren wanneer het nodig is om verschillende schakelaars in het circuit te maken, vooral bij het veranderen van de positie van de voltmeter in het circuit.

Ik voer laboratoriumwerk op twee manieren uit: virtueel (op een computer) en echt (een laboratoriumassistent maakt laboratoriumapparatuur klaar: bron gelijkstroom, sleutel, ampèremeter, draadgewonden weerstand en schuifreostaat). Ik geef de les in het klaslokaal computerwetenschappen (12 desktopcomputers en 2 laptops). 14 studenten voeren individueel laboratoriumwerk uit en de overige 11 personen worden in groepen verdeeld (5 groepen van twee personen), deze groepen krijgen laboratoriumapparatuur.

Klasstudenten bereiden aantekeningen voor laboratoriumwerk nr. 5 voor

Laboratoriumwerk nr. 5 “Reguleren van de stroomsterkte met een reostaat.”

Doel van het werk: Leer een reostaat gebruiken om de stroom in een circuit te veranderen.

Apparaten en materialen: voeding, schuifweerstand, ampèremeter, sleutel, aansluitdraden.

Instructies voor het werken met fysieke apparatuur ( Ze maken zich gedetailleerd vertrouwd met de instructies voor laboratoriumwerk thuis).

Instructies voor het werken op een computer.


In groepen en op computers maken kinderen het werk gedurende 15 minuten. De jongens die laboratoriumwerk op de computer uitvoerden, gaan achter hun bureau zitten en voltooien het laboratoriumwerk in een notitieboekje.

Er worden 3 minuten uitgetrokken voor het voltooien van het werk (uitvoer van voltooid werk nr. 5).

Laten we verder gaan met laboratoriumwerk nr. 6 (jongens, ik maak aantekeningen in notitieboekjes).

IV. Laboratoriumwerk nr. 6. “Het meten van de weerstand van een geleider met behulp van een ampèremeter en een voltmeter.”

Doel van het werk: Leer de weerstand van een geleider meten met behulp van een ampèremeter en een voltmeter. Zorg er uit ervaring voor dat de weerstand van een geleider niet afhankelijk is van de stroom erin en de spanning aan de uiteinden.

Op basis van de gegevens verkregen in laboratoriumwerk nr. 5 is het mogelijk om de weerstandswaarden van de reostaat te berekenen wanneer de schuifregelaar zich in verschillende posities bevindt:

R 1 =U 1 /I 1 R 2 =U 2 /I 2 R 3 =U 3 /I 3

Studenten moeten de stroom in het circuit registreren bij maximale reostaatweerstand (Imin) en maximale waarde spanning erop Umax. Vervolgens kunt u de weerstand van de reostaat verlagen totdat de stroom in het circuit gelijk is aan 1A , terwijl u de spanningswaarde op de reostaat registreert. Op basis van de verkregen gegevens is het mogelijk om de weerstandswaarde van de reostaat en de weerstand van zijn actieve deel te berekenen.

De resultaten van alle metingen en berekeningen worden in een tabel gezet.

Voorbereiding van laboratoriumwerk (weerstandsberekening, conclusie) 10 minuten.

Om de kwaliteit van het werk te controleren, volg ik het werk van studenten in alle fasen van het laboratoriumwerk. De meest capabele studenten kunnen tijdens hun werk creatieve taken aangeboden krijgen:

De jongens die het computerwerk hebben gedaan, voeren de volgende creatieve taak uit:

a) stel een methode voor voor het bepalen van de lengte van een koperen geleider met een doorsnede van 1 mm 2 , gebruik van een ampèremeter en voltmeter;
b) maak met een stuk draad een reostaat.

Jongens die in groepen werken, treden op rekenwerk met behulp van de elektronische kaart “Conductor Resistance Test” op de computer.

Om creatief werk te doen (op een computer of in notitieboekjes) – 10 minuten.

V. Huiswerk (2 minuten).

  1. Herhaal het materiaal over het onderwerp "De wet van Ohm voor een deel van een circuit";
  2. Verzameling van problemen door V.I. Loekashika, E.V. Ivanova: nr. 1319, 1320, 1328, 1330.

Les onderwerp : Reostaten. Huidige regeling door reostaat.

Natuurkundeleraar: Galeeva Zifa Galimzhanovna. KostschoolV-uitzicht, Tsjeljabinsk

Lesdoelstellingen :

    Educatief :

    • studenten kennis laten maken met het ontwerp en het gebruik van reostaten.

    Ontwikkelingsgericht :

    • praktische vaardigheden ontwikkelen bij het samenstellen van een elektrisch circuit, het vermogen om elektrische apparaten te gebruiken en het vermogen om logisch na te denken;

      ontwikkeling van mondelinge, logisch samenhangende spraak.

    Educatief :

    • interesse in het onderwerp wekken;

      cultiveer zelfbeheersing, tact en het vermogen om naar kameraden te luisteren;

VOORTGANG VAN DE LES

    Organisatorisch moment.

Openingsopmerkingen van de docent:Vandaag blijven we in de klas het onderwerp bestuderen: “ elektrische stroom"en moet kennis maken met een heel belangrijk elektrisch apparaat– reostaat. (denk aan de spelling van het woord, correcte uitspraak, refrein en enkele uitspraak).

2. Herhaling

a) Wet en weerstand van Ohm, afhankelijkheid van stroom van lengte, weerstand en dwarsdoorsnedeoppervlak

R= P l/S J=U/R

J=VS/Pl

3. laat de ervaring zien en stel de vraag: wat kan er tijdens het experiment veranderd worden?

4. Het doel van de les wordt bekendgemaakt:

Maak kennis met het apparaat, het werkingsprincipe en de toepassing van de reostaatov.

Commentaar van de leraar: Met behulp van een bewegend contact kunt u de lengte van het draadgedeelte in het circuit verkleinen of vergroten, waardoor de weerstand van het circuit en dus de stroomsterkte daarin verandert.

Plan een verhaal over een fysiek apparaat: (werk volgens het referentieschema)

a) Naam en doel
b) Apparaat
c) Werkingsprincipe
d) Conventionele afbeelding op de diagrammen
e) Toepassing

Definitie: Een apparaat voor het regelen en beperken van de stroom in een elektrisch circuit wordt een reostaat genoemd.

De leraar nodigt de leerlingen uit om de schuifreostaat te bestuderen met behulp van een referentiebriefje (er ligt een laboratoriumreostaat op elk bureau). Vestig de aandacht van de kinderen op het feit dat er op elke reostaat een inscriptie staat die de weerstand van de wikkeling aangeeft en de maximaal toelaatbare stroom die deze kan weerstaan.

. 5. Inleiding tot het reostaatapparaat

Werkorder

1. Maak uzelf vertrouwd met het ontwerp van een laboratoriumreostaat. Zoek een keramische cilinder, een nikkeldraad bij de reostaat, de verbinding van de uiteinden met de klemmen, een metalen staaf en een schuif.
2. Noteer de paspoortgegevens van de reostaat
3. Beantwoord de vragen:

    Hoe worden de draadwindingen bij een reostaat van elkaar geïsoleerd?

    Waarom wordt nikkeldraad gebruikt om een ​​reostaat te maken?

    Wat is de rol van de reostaatschuif?

    Wat betekenen de cijfers in het reostaatpaspoort?

    Hoe is een reostaat verbonden met een elektrisch circuit?

6. Inleiding tot de stapreostaat.

Draadspiralen worden op een isolatieframe gemonteerd. De onderste uiteinden van de spiralen zijn bevestigd aan contacten en bevinden zich langs een cirkelboog. Een metalen hendel kan elk van deze contacten aanraken en een of ander aantal spiralen in het circuit opnemen. In dit geval verandert de weerstand stapsgewijs. Dit is niet erg handig, omdat de weerstand schokkerig verandert.
Tijdens bedrijf worden reostaten opgewarmd, de toegestane verwarming ligt 70-80 ° C boven de omgevingstemperatuur; voor hoge stromen worden reostaten gemaakt van dikke draad nooit in meerdere rijen gemaakt; Soms wordt geen ronde draad gebruikt, maar een platte strook met hetzelfde dwarsdoorsnedeoppervlak, het contactoppervlak met de lucht zal groter zijn en de koeling zal beter zijn.

7. Praktische taak: Huidige regeling door reostaat.

Voer laboratoriumwerkzaamheden uit zoals beschreven.

Specificeer de positie van de reostaatschuifregelaar als de reostaatweerstand:

Volledig ingetrokken

Volledig ingevoerd

Halverwege binnengekomen

8 . Huiswerk§ 47 L. nr. 1350, 1356 (p), nr. 1338, 1342 (u)

Reostaten- dit zijn apparaten waarvan de weerstand soepel kan worden gewijzigd.

1. nikkeldraad 2. keramische cilinder 3. metalen staaf 4. schuif

Lesonderwerp: Laboratoriumwerk “Stroomsterkte regelen met een reostaat. Geleiderweerstand meten met een ampèremeter en voltmeter"

Lestype: Les over het ontdekken van nieuwe kennis

Lesdoelen:

Educatief doel:

1. Leer leerlingen de weerstand van een geleider te bepalen met behulp van de wet van Ohm.

2. Leer hoe je een reostaat gebruikt om de stroom in een elektrisch circuit te regelen.

3. Ontwikkel het vermogen om elektrische circuits samen te stellen, stroom en spanning daarin te meten met behulp van een ampèremeter en voltmeter.

4. Veiligheidsmaatregelen.

Ontwikkelingsdoel: 1. Het vermogen ontwikkelen om te analyseren, vergelijken en generaliseren (Cognitieve UUD)

2. Het vermogen ontwikkelen om onderwijsactiviteiten te plannen, controleren en evalueren (Regulerende UUD)

3. Ontwikkel het vermogen om samenwerking op onderwijsgebied te organiseren en gezamenlijke activiteiten met docent en medestudenten (Communicatief UUD)

Educatief doel: Het bevorderen van een gezonde en sociaal actieve persoonlijkheid, het versterken van het gevoel van vriendschap en kameraadschap

Lestype: les ontwikkelingsbeheersing

Apparaten en materialen:Voeding, testgeleiders, schuifweerstand, ampèremeter, voltmeter, sleutel, aansluitdraden.

Onderwerp

Laboratorium Functie

Gepland resultaat

Vakvaardigheden

UUD

Vorming van praktische vaardigheden om verworven kennis te gebruiken;

Persoonlijk:

Vorming van communicatieve competentie

Vorming van een motiverende basis educatieve activiteiten, inclusief sociale, educatieve, cognitieve en externe motieven;

Bewustzijn van de menselijke verantwoordelijkheid voor het algemeen welzijn.

Regelgevend:

Mogelijkheid om de juiste uitvoering te evalueren educatieve taak, eigen capaciteiten haar beslissingen;

Bezit van de basisprincipes van zelfbeheersing, eigenwaarde, besluitvorming en het maken van weloverwogen keuzes in educatieve en cognitieve activiteiten.

Vermogen om educatieve samenwerking te organiseren; vermogen om individueel, in paren en in groepen te werken

Cognitief:

Het vermogen om algemene en essentiële kenmerken te identificeren en algemene conclusies te trekken;

Vermogen om te analyseren en logisch redeneren op te bouwen.

Communicatief:

Vermogen om educatieve samenwerking en gezamenlijke activiteiten met de leraar en leeftijdsgenoten te organiseren;

Vermogen om een ​​eigen mening en standpunt te formuleren;

Het cultiveren van een respectvolle houding ten opzichte van de mening van anderen.

Leerdoelen

Inleiding tot het nieuwe sociale ervaring door het bestuderen van de stof

Ontwikkeling van vaardigheden en capaciteiten in alle soorten activiteiten.

Het ontwikkelen van het vermogen om kennis te systematiseren en op basis daarvan actie-algoritmen op te stellen.

Organisatie van de ruimte

Interdisciplinaire verbindingen

Russische taal, levensveiligheid, muziek, biologie, menselijke anatomie,

Vormen van werk

Frontaal onderzoek

Individueel werk

Reflectie

Bronnen

Laboratorium apparatuur

Lesvoortgang

Les stappen

Docent activiteiten

Studentenactiviteiten

VormbaarUUD

Media

bron

Motivatie voor onderwijsactiviteiten (organisatiemoment)

Betrokkenheid van studenten bij activiteiten op een persoonlijk significant niveau

Groet studenten. Markeert degenen die afwezig zijn. Communiceert het doel en de doelstellingen van de les.

De leraar luistert en begroet hem.

Persoonlijk:

vorming van interesse (motivatie) in leren.

Communicatief: deelnemen aan dialoog; Luister en begrijp de leraar en klasgenoten

Actualiseren van kennis en proefleeractiviteiten

Herhaling van het bestudeerde materiaal dat nodig is voor de “ontdekking van nieuwe kennis” en identificatie van moeilijkheden bij de individuele activiteiten van elke student.

Huiswerk controleren

Vorming van voldoende eigenwaarde en zelfbeheersing.

Om het laboratoriumwerk met succes af te ronden, moet u de volgende vragen herhalen:

  1. Wat is de huidige sterkte?
  2. Wat is elektrische spanning?
  3. Definieer elektrische weerstand.
  4. Van welke grootheden is de elektrische weerstand afhankelijk?
  5. Hoe hangt de stroom af van de spanning en weerstand van de geleider?
  6. Formuleer en verklaar de wet van Ohm.
  7. Welke instrumenten kunnen worden gebruikt om grootheden te meten die karakteriseren elektrisch veld in een ketting?
  8. Reostaten en hun kenmerken.

Beantwoord vragen.

Regelgevende managementcontrole: oefen zelfcontrole uit op de juistheid van de werkprestaties

Communicatie UUD:

Het vermogen om naar anderen te luisteren en te horen, om bereid te zijn de antwoorden van anderen en uw standpunt te corrigeren.

Het uitvoeren van laboratoriumwerkzaamheden.

Laten we beginnen met het laboratoriumwerk: 'De huidige sterkte regelen met een reostaat. Geleiderweerstand meten met behulp van een ampèremeter en voltmeter” - pp. 173-174. We monteren de ketting volgens de beschrijving in het leerboek. Door de reostaatschuif te verplaatsen, verlagen en verhogen we de weerstand van de geleider. We observeren de ampèremeterwaarden. Wij trekken een conclusie.

Voeg een voltmeter toe aan het circuit. Met behulp van veranderende stroom- en spanningsgegevens berekenen we de weerstand met behulp van de wet van Ohm. We voeren de gegevens in de tabel in. Wij trekken een conclusie.

Als gevolg hiervan moeten ze bewijzen dat wanneer de reostaatschuif wordt verplaatst, de stroomsterkte in het circuit toeneemt met afnemende windingen op de reostaat, en afneemt als de weerstand afneemt.

Ze zijn er door ervaring van overtuigd dat de weerstand van een geleider niet afhankelijk is van de sterkte van de stroom erin en de spanning aan de uiteinden.

Maak het werk af in een notitieboekje.

Persoonlijk: Motivatie voor kennis, begrip, zelfbewustzijn.

Huiswerkopdracht. Instructies voor de implementatie ervan.

§ 45-47, herhaal

Schrijf de taak op.

Reflectie op leeractiviteiten in de klas.

het samenvatten van de bestudeerde lesstof, het vaststellen van de overeenstemming van het verkregen resultaat met het gestelde doel.

de les in een gunstige sfeer afmaken.

Analyse van laboratoriumwerk, conclusies en bewijsmateriaal gemaakt tijdens het werk.

Evalueer hun succes bij het voltooien van het werk.

Vat de les samen (wat hebben we geleerd, wat hebben we geleerd).

Regulatory UUD: Het vermogen om zelfstandig de mate van succes van het werk te bepalen.


Stroom regelen met een reostaat en weerstand meten met behulp van een ampèremeter en voltmeter

Doel van het werk: het apparaat van de reostaat bestuderen, het apparaat leren gebruiken

regeling van de stroomsterkte in een elektrisch circuit.

Uitrusting: voeding, reostaat, lamp, ampèremeter, voltmeter, sleutel, aansluitdraden.

Overweeg een reostaat. Stel in op welke positie van de schuif de reostaatweerstand het grootst en het kleinst is. Stel een circuit samen door de voeding, ampèremeter, reostaat, lamp en schakelaar in serie aan te sluiten. Sluit een voltmeter aan op de weerstandsklemmen. Teken een diagram van de schakeling.


Beweeg de schuifregelaar soepel en meet de stroom en spanning op drie verschillende posities. Bereken de reostaatweerstand die overeenkomt met elk van deze gevallen. Voer de resultaten van metingen en berekeningen in de tabel in.

Let op: De reostaat kan niet volledig worden teruggetrokken, omdat de weerstand ervan afneemt gelijk aan nul, en als er geen andere stroomontvangers in het circuit zijn, kan de stroomsterkte erg groot zijn en zal de ampèremeter verslechteren.

Trek een conclusie over in welke richting de schuif moet worden verplaatst om de weerstand van de reostaat te vergroten of verkleinen.

Hoe veranderde de reostaatweerstand in het werk dat je deed?

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Beantwoord de vragen:

1. Wat is het doel van de reostaat? __________________________________________________________________________________

2. Hoe wordt een reostaat conventioneel weergegeven op elektrische schakelschema's?

3. Waarom worden draden met een hoge weerstand gebruikt in reostaten?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Wat zijn de belangrijkste onderdelen van de reostaat? __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________