Laboritöö number 6 kehtiv määrus. Reostaadid. Laboratoorsed tööd: “Voolutugevuse reguleerimine reostaadiga” - esitlus

Akhmedov Aladdin Muraddinovich, matemaatika ja füüsika õpetaja, munitsipaalharidusasutus "Kochurovskaya School"

Füüsika tunni konspektid, 8. klass.

Tunni eesmärgid:
Õpetaja jaoks:
Hariduslik:

  • tutvustada õpilastele reostaatide disaini ja kasutamist.
Hariduslik:
  • arendada praktilisi oskusi elektriskeemi kokkupanemisel, elektriseadmete kasutamise oskust ja loogilise mõtlemise oskust;
  • laiendada üliõpilaste polütehnilist silmaringi
Hariduslik:
  • sisendada huvi ja armastust teema vastu;
  • kasvatada enesekontrolli, taktitunnet ja oskust kaaslasi kuulata; kasvatada vastustes ja tegudes täpsust, selgust.
Õpilastele:
  • uuri: mis on reostaat? (Seade, mis seade see on?)
  • oskama: kasutada reostaati.
Ülesanded:
  • korraldada tööd rühmades;
  • korraldada tööd tunni teema määramiseks, tunni eesmärkide seadmiseks;
  • organiseerida arusaamist tegevuse protsessist ja tulemusest; korraldada eesmärkide saavutamiseks tegevuste reflekteeriv hindamine.
Varustus: toiteplokk, liugurreostaat, ampermeeter, võti, ühendusjuhtmed, teler, arvuti, dokumendikaamera, projektor.

Tunni edenemine

1. Organisatsiooniline moment
2. Motivatsioon haridustegevusõpilased
- Täna jätkame klassis teema uurimist: "elektrivool" ja peame tutvuma väga olulisega elektriseade. Meenutagem Puškinit:
"Teater on juba täis, kastid säravad" ja siis helises kolmas kell ja ... enne etenduse algust kustuvad nad aeglaselt, järk-järgult. elektrilambid auditooriumis"
- Kas keegi on käinud teatris, kinos või tsirkuses?
- Kas olete seda jälginud?
- Kuidas see juhtub?
- Tähelepanu! Must kast. Näitan teile, kuidas lambipirni võtme abil sisse ja välja lülitada!
- Ja nüüd mõne seadme abiga!
Näidislauale on kokku pandud lihtne elektriahel (vooluallikas, lambipirn alusel, reostaat, võti). Reostaat asub mustas karbis. Õpetaja demonstreerib lambipirni väljalülitamist võtme ja seejärel reostaadi abil.
- Tavalise taskulambi pirn kustub sama aeglaselt kui kinosaali tuled.
- Mis on mustas kastis? Sellele küsimusele vastamiseks soovitan teil saada märksõnaõppetund, mis saab tunni teemaks. Selleks tuleb õigesti vastata küsimustele ja lahendada ristsõna.
3. Teadmiste täiendamine (ristsõna lahendamine)
1) Voolu muutuse ühik? (Amper)
2) Millised osakesed osalevad tekkes elektrivool metallides?
(elektron)
3) Teadlase nimi? (Ohm)
4) Milline füüsiline kogus mõõdetuna oomides? (vastupanu)
5) Pinge mõõtühik? (Volt)

6) Milline elektriahela element on näidatud? Lamp
7) Seade voolu mõõtmiseks? (Ampermeeter)
(Ristsõnas ilmuvad esiletõstetud sõnad)
Musta kasti avamine!
4. Eesmärkide seadmine
- Niisiis, tänase tunni teema?
- Kirjutame üles tunni kuupäeva, klassitöö ja teema.
Tunni teema: "Reostaadid"
Sõnastame tunni eesmärgid!?
Tunni eesmärgid:

  • uuri: mis on reostaat? (Seade, mis seade see on? Kus seda kasutatakse?)
  • mõista: kuidas reostaat töötab? (tööpõhimõte)
  • oskama: kasutada reostaati (koostada seda seadet sisaldavad vooluringid ja joonistada diagramme)
- Koostame teiega tööplaani!
- Kuidas me saavutame tunni eesmärgid?
Võimalikud vastused:
1. Mis on reostaat?
2. Kuidas seda kasutada?
3. Kus seda kasutatakse?
Õpetaja selgitus:
1) loe õpik läbi ja tee seda uurimistöö, st. Töötame rühmades, igast rühmast annab tehtud tööst aru oma esindaja
2) tunniga kaasneb ettekanne, millest saate ka teadmisi.
3) tegeleme teiega laboritööde käigus praktiliste oskuste kallal.
(Õpetaja jagab klassi rühmadesse nii, et igal rühmal on juht)
5. Uute teadmiste esmane assimilatsioon
Rühmatöö
Eksperimentaalne ülesanne. Sissejuhatus reostaatseadmesse.
- Soovitan uurida liugurreostaati, kasutades õpiku § 47 (lk 109) (igal laual on laborireostaat). Pange tähele, et igal reostaadil on silt, mis näitab mähise takistust ja maksimaalset lubatud voolu, mida see talub
6. Arusaadavuse esialgne kontroll
- Lõpetame töö!
- Nüüd kontrollime, kuidas sa ülesande täitsid.
- Kes vastab esimesele küsimusele?
Töö kontrollimine.
- Rühma esindaja tuleb välja ja räägib reostaadi seadmest (teised saavad lisada ja parandada)
Kuidas on traadi pöörded reostaadil üksteisest eraldatud?
Traat on kaetud õhukese mittejuhtiva katlakivi kihiga.
Miks kasutatakse reostaadi valmistamiseks nikkeltraati?
Nende kompaktsemaks muutmiseks saate vajaliku takistuse saavutada mitte traadi pikkuse suurendamise, vaid suure takistuse abil.
- Küsimused esimesele rühmale:
Milline on liuguri roll reostaadis?
Liigutades liugurit mööda varda, saate suurendada või vähendada ahelaga ühendatud reostaadi takistust.
Kuidas ühendatakse reostaat elektriahelaga?
Järjepidevalt
- Hästi tehtud poisid!
7. Esmane konsolideerimine
- Poisid, proovime joonistada minu laual asuva vooluringi skeemi (kutsun õpilase tahvlile)
- Nimetage keti elemendid!
- Kas me teame nende elementide tähistusi diagrammil? (Me teame!)
- Mis on reostaadi nimi? (Nad ei tea! Nad vaatavad õpikut)
Õpetaja selgitab: nool näitab, kus liugur asub.
- Poisid, võime oma tunni eesmärkidele lisada veel ühe eesmärgi: õppige voolutugevust reostaadi abil reguleerima.
- Selleks teeme laboritöö nr 5. Aja säästmiseks teostame selle trükiteksti peal, mis on teie laboritööde vihikutes kaasas. Tuletan meelde, et pärast vooluringi kokkupanekut kutsuge mind kontrollima õiget montaaži, et vältida seadme kahjustamist.
- Niisiis, selle l/r abil õppisime, kuidas kasutada liugurreostaati voolutugevuse muutmiseks vooluringis.
- Sõna reostaat pärineb kreeka sõnast rheos - voolamine, voolamine, statos - liikumatu.
- 1840 B.S. Jacobi teatas Peterburi Teaduste Akadeemia koosolekul vooluregulaatori leiutamisest. Praktikas on sageli vaja reguleerida voolutugevust vooluringis, mitte ainult auditooriumis. Trammi või trolli juht peab autot liigutades järk-järgult suurendama elektrimootori voolu, vastasel juhul tekib tugev jõnks. Need muudavad raadio kõlari voolutugevust reguleerides. Mootori võlli pöörlemiskiirus õmblusmasin muutub ka voolutugevuse muutumisel.
8. Lõplik konsolideerimine
- Kordame:
1. Miks on reostaati vaja?
2. Kus peaks maksimaalse takistuse korral asuma reostaadi liugur?
3. Katse läbiviimiseks pandi kokku vooluahel, mis koosnes järjestikku ühendatud vooluallikast, reostaadist, lambist ja lülitist.
Kummal pildil põleb lamp eredamalt?
4. Joonistage selle eklektilise vooluahela skeem, näidates maksimaalse voolu liuguri asendit (töövihikus)
9. Kodutöö: § 47, va. 21, ettekanne teemal "Reostaadid minu elus" (valikuline)
10. Peegeldus

Kirjandus
1. Peryshkin A.V. Füüsika. 8. klass. M.: Bustard, 2009. - 191 lk.
2. Volkov V.A. Tunni arengud füüsikas. 8. klass M.: VAKO, 2009. - 368 lk.

Täisversioon esitlusega artiklid (zip, 2MB)

Tunni teema : Reostaadid. Praegune regulatsioon reostaadi järgi.

Füüsikaõpetaja: Galeeva Zifa Galimzhanovna. InternaatkoolV-vaade, Tšeljabinsk

Tunni eesmärgid :

    Hariduslik :

    • tutvustada õpilastele reostaatide disaini ja kasutamist.

    Arendav :

    • arendada elektriskeemi kokkupanemise praktilisi oskusi, elektriseadmete kasutamise oskust ja loogilise mõtlemise oskust;

      suulise, loogiliselt sidusa kõne arendamine.

    Hariduslik :

    • sisendada huvi teema vastu;

      kasvatada enesekontrolli, taktitunnet ja oskust kaaslasi kuulata;

TUNNI EDU

    Organisatsiooniline moment.

Õpetaja avasõna:Täna jätkame tunnis teema õppimist: "elektrivool" ja peame tutvuma väga olulise elektriseadmega - reostaadiga. (arvestage sõna õigekirja, õiget hääldust, koori ja üksikhääldust).

2.Kordamine

a) Ohmi seadus ja takistus, voolu sõltuvus pikkusest, takistusest ja ristlõike pindalast

R = P l/S J = U/R

J = USA/Pl

3. näidata kogemust ja esitada küsimus: mida saab katse käigus muuta?

4. Tunni eesmärk tehakse teatavaks:

Tutvuge reostaadi seadme, tööpõhimõtte ja rakendusegaov.

Õpetaja kommentaar: Liikuva kontakti abil saate vähendada või suurendada vooluringis oleva traadi lõigu pikkust, muutes seeläbi ahela takistust ja seega ka voolutugevust selles.

Kavandage lugu füüsilisest seadmest: (töötage vastavalt viitekontuurile)

a) Nimi ja eesmärk
b) Seade
c) Tööpõhimõte
d) Traditsiooniline pilt diagrammidel
e) Taotlus

Definitsioon: Seadet elektriahela voolu reguleerimiseks ja piiramiseks nimetatakse reostaadiks.

Õpetaja kutsub õpilasi uurima liugurreostaati kasutades viitemärkust (iga laua peal on laborireostaat). Juhtige laste tähelepanu asjaolule, et igal reostaadil on silt, mis näitab mähise takistust ja maksimaalset lubatud voolu, mida see talub.

. 5.Sissejuhatus reostaatseadmesse

Töökorraldus

1. Õppige seadet tundma labori reostaat. Otsige üles keraamiline silinder, reostaadi nikkeltraat, selle otste ühendus klambritega, metallvarras ja liugur.
2. Kirjutage üles reostaadi passiandmed
3. Vasta küsimustele:

    Kuidas on reostaadi traadi pöörded üksteisest eraldatud?

    Miks kasutatakse reostaadi valmistamiseks nikkeltraati?

    Mis on reostaadi liuguri roll?

    Mida tähendavad numbrid reostaadi passis?

    Kuidas ühendatakse reostaat elektriahelaga?

6.Astmereostaadi tutvustus.

Traatspiraalid on paigaldatud isolatsiooniraamile. Spiraalide alumised otsad on fikseeritud kontaktide külge ja asetsevad piki ringikujulist kaaret. Metallhoob võib puudutada kõiki neid kontakte ja sisaldada vooluringis üht või teist arvu spiraale. Sel juhul muutub takistus astmeliselt. See pole eriti mugav, sest takistus muutub jõnksatavalt.
Töö ajal soojenevad reostaadid, lubatud kuumutamine on 70–80 ° C kõrgem kui ümbritseva õhu temperatuur, jämedast traadist valmistatud reostaate ei kasutata kunagi mitmes reas; Mõnikord ei kasutata ümmargust traati, vaid sama ristlõike pindalaga lamedat riba, õhuga kokkupuute pind on suurem ja jahutus on parem.

7. Praktiline ülesanne: Praegune reguleerimine reostaadiga.

Tehke kirjeldatud laboratoorsed tööd.

Määrake reostaadi liuguri asend, kui reostaadi takistus on:

Täielikult tagasi võetud

Täielikult sisestatud

Sisenes poolel teel

8 . Kodutöö§ 47 L. nr 1350, 1356 (p), nr 1338, 1342 (u)

Reostaadid- need on seadmed, mille takistust saab sujuvalt muuta.

1.nikkeltraat 2.keraamiline silinder 3.metallvarras 4.liugur

Tunni teema: Laboratoorsed tööd“Voolutugevuse reguleerimine reostaadiga. Juhtide takistuse mõõtmine ampermeetri ja voltmeetriga"

Tunni tüüp: Tund uute teadmiste avastamiseks

Tunni eesmärgid:

Hariduslik eesmärk:

1. Õpetage õpilasi Ohmi seaduse abil määrama juhi takistust.

2. Õpetada kasutama reostaati elektriahela voolu reguleerimiseks.

3. Arenda kogumisoskust elektriahelad, mõõta neis voolu ja pinget ampermeetri ja voltmeetri abil.

4. Ohutusmeetmed.

Arengueesmärk: 1. Arendada analüüsi-, võrdlemis-, üldistusvõimet (kognitiivne UUD)

2. Arendada oskust planeerida, kontrollida ja hinnata õppetegevust (regulatiivne UUD)

3. Arendada oskust korraldada haridusalast koostööd ja ühistegevusõpetaja ja kaaslastega (kommunikatiivne UUD)

Kasvatuslik eesmärk: kasvatada tervet ja sotsiaalselt aktiivset isiksust, tugevdada sõprus- ja sõprustunnet

Tunni tüüp: arengukontrolli tund

Seadmed ja materjalid:Toide, testjuhtmed, liugurreostaat, ampermeeter, voltmeeter, võti, ühendusjuhtmed.

Teema

Laboratoorium Töö

Planeeritud tulemus

Aineoskused

UUD

Praktiliste oskuste kujundamine omandatud teadmiste kasutamiseks;

Isiklik:

Kommunikatiivse pädevuse kujunemine

Õppetegevuse motiveeriva aluse kujundamine, sh sotsiaalsed, hariduslik-kognitiivsed ja välised motiivid;

Inimese vastutuse teadvustamine üldise heaolu eest.

Regulatiivne:

Oskus hinnata õiget täitmist hariduslik ülesanne, enda võimeid tema otsused;

Enesekontrolli, enesehinnangu, otsuste tegemise ja teadlike valikute tegemise aluste valdamine õppe- ja tunnetustegevuses.

Oskus korraldada haridusalast koostööd; oskus töötada individuaalselt, paaris ja rühmas

Kognitiivne:

Oskus tuvastada ühiseid ja olulisi tunnuseid ning teha üldisi järeldusi;

Oskus analüüsida ja luua loogilist arutluskäiku.

Kommunikatiivne:

Oskus korraldada haridusalast koostööd ja ühistegevust õpetaja ja kaaslastega;

Oskus sõnastada oma arvamus ja seisukoht;

Teiste arvamustesse lugupidava suhtumise kujundamine.

Õppeeesmärgid

Sissejuhatus uuele sotsiaalne kogemus materjali uurimise kaudu

Oskuste ja vilumuste arendamine igat tüüpi tegevustes.

Teadmiste süstematiseerimise ja nende põhjal tegevusalgoritmide koostamise oskuse arendamine.

Ruumi organiseerimine

Interdistsiplinaarsed seosed

vene keel, eluohutus, muusika, bioloogia, inimese anatoomia,

Töö vormid

Frontaalne uuring

Individuaalne töö

Peegeldus

Vahendid

Laboratoorium varustus

Tunni edenemine

Õppetunni sammud

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

VormitavUUD

Meedia

ressurss

Õppetegevuse motivatsioon (korralduslik moment)

Õpilaste kaasamine tegevustesse isiklikult olulisel tasemel

Tervitab õpilasi. Märgib ära need, kes puuduvad. Teatab tunni eesmärgist ja eesmärkidest.

Õpetaja kuulab ja tervitab teda.

Isiklik:

õppimise vastu huvi (motivatsiooni) kujundamine.

Kommunikatiivne: osaleda dialoogis; kuulata ja mõista õpetajat ja klassikaaslasi

Teadmiste täiendamine ja prooviõppe tegevused

Õpitud materjali kordamine, mis on vajalik “uute teadmiste avastamiseks” ja raskuste tuvastamiseks iga õpilase individuaalses tegevuses.

Kodutööde kontrollimine

Adekvaatse enesehinnangu ja enesekontrolli kujundamine.

Laboritöö edukaks lõpetamiseks peate kordama järgmisi küsimusi:

  1. Mis on praegune tugevus?
  2. Mis on elektripinge?
  3. Määratlege elektritakistus.
  4. Millistest suurustest sõltub elektritakistus?
  5. Kuidas sõltub vool juhi pingest ja takistusest?
  6. Sõnastage ja selgitage Ohmi seadust.
  7. Milliste vahenditega saab mõõta suurusi, mis iseloomustavad elektriväli ketis?
  8. Reostaadid ja nende omadused.

Vasta küsimustele.

Regulatiivsed kontrollisüsteemid: teostada töö teostamise õigsuse enesekontrolli

Suhtlus UUD:

Oskus teisi kuulata ja kuulda, olla valmis teiste vastuseid ja oma seisukohta korrigeerima.

Laboritööde teostamine.

Alustame laboritööga “Voolutugevuse reguleerimine reostaadiga. Juhtide takistuse mõõtmine ampermeetri ja voltmeetri abil" - lk 173-174. Keti paneme kokku õpiku kirjelduse järgi. Reostaadi liugurit liigutades vähendame ja suurendame juhi takistust. Jälgime ampermeetri näitu. Teeme järelduse.

Lisage vooluringile voltmeeter. Kasutades muutuvaid voolu ja pinge andmeid, arvutame takistuse Ohmi seaduse alusel. Sisestame andmed tabelisse. Teeme järelduse.

Selle tulemusena peavad nad tõestama, et reostaadi liuguri liigutamisel suureneb voolutugevus ahelas reostaadi pöörete vähenemisel ja väheneb, kui takistus väheneb.

Nad on kogemuse põhjal veendunud, et juhtme takistus ei sõltu selles oleva voolu tugevusest ja pingest selle otstes.

Lõpeta töö vihikusse.

Isiklik: teadmiste motivatsioon, arusaamine, eneseteadvus.

Kodutöö ülesanne. Juhised selle rakendamiseks.

§ 45-47, korrata

Kirjutage ülesanne üles.

Õppetegevuste refleksioon klassiruumis.

õpitud tunnimaterjali kokkuvõtte tegemine, saadud tulemuse vastavuse tuvastamine püstitatud eesmärgile.

lõpetage tund soodsas õhkkonnas.

Laboratoorsete tööde analüüs, töö käigus tehtud järeldused ja tõendid.

Hinnake nende edu töö lõpetamisel.

Tehke õppetunnist kokkuvõte (mida uut õppisime, mida õppisime).

Regulatiivne UUD: võime iseseisvalt määrata töö edukuse astet.



Tunni eesmärgid Hariduslik: Tutvustada õpilastega reostaati ja arendada selle kasutamise praktilisi oskusi. Hariduslik: tutvustada õpilastele reostaati ja arendada selle kasutamise praktilisi oskusi. Haridus: jätkake tööd õpilaste iseseisvuse ja tähelepanu arendamiseks. Haridus: jätkake tööd õpilaste iseseisvuse ja tähelepanu arendamiseks. Arenguline: Jätkake tööd tulemust mõjutava põhjuse tuvastamise võime, loogilise mõtlemise võime arendamisega. Arenguline: Jätkake tööd tulemust mõjutava põhjuse tuvastamise võime, loogilise mõtlemise võime arendamisega. 3










Inimese "füüsika" ( elektrilised parameetrid) Keha kudede, lihaste eritakistus, 5 * 10 4 oomi * mm 2 / m lihas, 5 * 10 4 oomi * mm 2 / m verd, 8 * 10 4 oomi * mm 2 / m verd, 8 * 10 4 oomi * mm 2 /m naha pealmine kiht (kuiv) 3,3*10 9 Ohm*mm 2 /m naha pealmine kiht (kuiv) 3,3*10 9 Ohm*mm 2 /m luu (ilma periostita) 2*10 10 oomi * mm 2 /m luu (ilma periostita) 2*10 10 Ohm *mm 2 /m Inimkeha vastupanu ühe otsast Inimkeha vastupanu ühe käe otsast teise (kuiva käega) käsi teise otsani (kuiva terve kätenahaga) , kOhm terve käte nahk), kOhm 9


Inimese “füüsika” (elektrilised parameetrid) Inimkeha läbiv voolutugevus, ohutuks peetav inimkeha läbiv vool,... ohutuks loetakse kuni 1 mA,... kuni 1 mA Inimkeha läbiv voolutugevus , Inimkeha läbiv voolutugevus, mis põhjustab tõsiseid kehakahjustusi, mA põhjustab tõsiseid kehakahjustusi, mA Ohutu elektriline pinge Ohutu elektripinge (niiske ruum), V (niiske ruum), V Ohutu elektripinge Ohutu elektripinge (kuiv ruum), V (kuiv ruum), V 10

Praktikas on sageli vaja muuta voolutugevust vooluringis, muutes selle kas suuremaks või väiksemaks. Seega, muutes raadio kõlaris voolu, reguleerime heli tugevust. Õmblusmasina mootori voolu muutmisega saate reguleerida selle pöörlemiskiirust.

Paljudel juhtudel kasutatakse vooluahela voolu reguleerimiseks spetsiaalseid seadmeid - reostaate.

Lihtsaim reostaat võib olla materjalist valmistatud traat, millel on suur takistus näiteks nikkel või nikroom. Ühendades sellise juhtme elektrivooluallika ahelasse läbi kontaktide A ja C ning liigutades liigutatavat kontakti C, saate ahelasse kuuluva vahelduvvoolu sektsiooni pikkust vähendada või suurendada. Sel juhul muutub vooluahela takistus ja sellest tulenevalt ka voolutugevus selles, seda näitab ampermeeter.

Praktikas kasutatavatele reostaatidele antakse mugavam ja kompaktsem kuju. Selleks kasutatakse suure eritakistusega traati ja et pikk traat seda ei segaks, keritakse see spiraali.

Üks reostaatidest (liugurreostaat) on näidatud joonisel a) ja selle sümbol diagrammidel - joonisel b).


Selles reostaadis on keraamilisele silindrile keritud nikkeltraat. Mähise kohal on metallvarras, mida mööda saab liugur liikuda. Oma kontaktidega surutakse see vastu mähise pööre.

Elektrivool vooluringis liigub traadi pööretest liugurile ja selle kaudu vardale, mille otsas on klamber 1 Selle klambri ja klambri 2 abil, mis on ühendatud mähise ühe otsaga ja asub reostaadi korpusel, on reostaat ühendatud vooluringiga.

Nooled näitavad, kuidas elektrivool läbi reostaadi liigub

Liigutades liugurit mööda varda, saate suurendada või vähendada vooluringis sisalduva reostaadi takistust. See tähendab, et suurendame või vähendame pöörete arvu, mille kaudu elektrivool läbib (mida rohkem pööreid, seda suurem on takistus).

Iga reostaat on ette nähtud teatud takistuse jaoks (mida rohkem traati on keritud, seda suurema takistuse selline reostaat suudab pakkuda) ja suurima lubatud voolu jaoks, mida ei tohiks ületada, kuna reostaadi mähis kuumeneb ja võib läbi põleda. Reostaadi takistus ja kõrgeim kehtiv väärtus voolutugevus on näidatud reostaadil ( vaata joonist a).

[Väärtused 6Ω ja 3 A tähendavad, et see reostaat on võimeline muutma oma takistust 0 kuni 6 oomi ja seda ei tohiks läbi lasta voolu, mille jõud on suurem kui 3 A.]

Nüüd on aeg liikuda teoorialt praktikale!

Osa 1. Elektripirni voolu reguleerimine.

Videol on näha, kuidas reostaadi liugurit paremale ja vasakule liigutades põleb pirn heledamalt või tuhmimalt.

Katse põhimõttest saate aru diagrammi vaadates (vt joonis 4).


Joonisel on näidatud vooluringi skeem, mille me videos kokku panime. Ahela kogutakistus koosneb lambipirni takistusest R l ja reostaadi ahelasse kuuluva (joonisel varjutatud) juhtme osa takistusest. Traadi varjutamata osa ei kuulu vooluringi. Kui muudate liuguri asendit, muutub ahelaga ühendatud juhtme osa pikkus, mis toob kaasa voolutugevuse muutumise.

Seega, kui liigutate liuguri äärmisesse parempoolsesse asendisse (punkt C), kaasatakse kogu juhe vooluringi, vooluahela takistus on suurim ja voolutugevus on väikseim, nii et lambipirn hõõgniit põleb nõrgalt või ei põle üldse (elektrivoolu tõttu ei saa selline jõud lambipirni mähist kuumutada seni, kuni see hõõgub).

Kui liigutate reostaadi liugurit asendisse A, siis elektrivool ei liigu üldse läbi reostaadi juhtme ja seetõttu on reostaadi takistus null. Kogu vool kulub lambi põletamisele ja see särab võimalikult eredalt.

Osa 2. Taskulambi lambipirni ühendamine 220 V võrku.

Tähelepanu!Ärge korrake seda kogemust ise. Tuletame meelde, et valgustusvõrgust tulenev elektrilöök võib lõppeda surmaga.

Mis juhtub, kui ühendate taskulambipirni 220 V valgustusvõrku? On selge, et lambipirn, mis on mõeldud töötama akudel, mille kogupinge on 3,5 volti (3 AA patareid), ei talu 63 korda suuremat pinget - see põleb kohe läbi (võib isegi plahvatada).

Kuidas siis seda teha? Sees abi tuleb Meile juba tuntud seade on reostaat.

Vajame reostaati, mis hoiaks tagasi valgustusvõrgust tuleva elektrivoolu kiire voolu ja muudaks selle õhukeseks elektrivooluks, mis toidab meie habrast lambipirni seda kahjustamata.

Võtsime reostaadi, mille takistus oli 1000 (oomi). See tähendab, et kui meili. vool läbib kogu selle reostaadi juhtme, siis väljundis tekitab see voolu, mille jõud on ainult 0,22 amprit.

I = U/R = 220 V / 1000 (oomi) = 0,22 A

Oma lambipirni toiteks vajame veelgi tugevamat elektrit (0,28 A). See tähendab, et reostaat ei lase meie väikese lambipirni süütamiseks piisavalt voolu.

Seda näeme ka video teises osas, kus liuguri äärmises asendis tuli ei sütti ning paremale liigutades hakkab tuli järjest eredamalt süttima (liugurit liigutades anname välja üha rohkem ja rohkem voolu).

IN teatud hetk(reostaadi liuguri teatud asendis) põleb pirn läbi, kuna reostaat (antud liuguri asendis) lasi liiga palju elektrit läbi, mistõttu põles lambipirni hõõgniit läbi.

Kas siis on võimalik valgustusvõrku lülitada madalpinge pirn? Saab! Kogu üleliigne elekter tuleb lihtsalt piisavalt suure takistusega reostaadiga tagasi hoida.

Osa 3. 3,5 V lambi ühendamine 60 W lambiga 220 V võrku.

Võtsime 60 W lambi, mille pinge on 220 V ja 3,5 V taskulambipirni vooluga 0,28 A.

Mis juhtub, kui ühendate need lambipirnid 220 V valgustusvõrku? Selge on see, et 60-vatine pirn põleb normaalselt (selleks see on mõeldud), kuid taskulambi pirn põleb koheselt läbi, kui see on ühendatud (kuna see on mõeldud töötama ainult 3,5 V patareidega) .

Kuid kogemus näitab, kuidas lambipirne üksteise järel (jada) ühendades ja 220 V võrku ühendades põlevad mõlemad lambid normaalse intensiivsusega ega mõtlegi läbipõlemisele. Isegi kui reostaadi liugur on äärmises asendis (st ei tekita voolutakistust), ei põle väike pirn läbi.

Miks see nii on? Miks lamp ei põle isegi siis, kui reostaat on välja lülitatud (nulltakistusega)? Mis takistab tal nii kõrge pinge all läbi põleda? Ja kas väikesel lambipirnil on pinge tõesti nii kõrge? Kas väike lamp töötab, kui asendan 60 W lambi 100 W lambi vastu (100 W)?

Enamikule küsimustele saate juba vastata, kui jälgite hoolikalt artikli eelmises osas käsitletud arutelu. Selles katses takistab väikese lambipirni läbipõlemist suur pirn. See toimib suure takistusega reostaadina ja võtab peaaegu kogu koormuse.

Proovime välja mõelda, kuidas see juhtuda saab, et väike pirn ei põle läbi tänu 60 W pirnile ja tõestame arvutusega, et mõlema pirni normaalseks põlemiseks on vaja sama voolutugevust.

Selle küsimuse lahendamisel tuleb meile appi füüsika ja täpsemalt selle sektsioon elekter (õppis 8. klassis).